Արարատ Միրզոյանն ընդունեց Հայաստանում Բելառուսի դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 23-ին ընդունեց Հայաստանում Բելառուսի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին:
Շնորհավորելով նշանակման կապակցությամբ՝ ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ դեսպանն իր ավանդը կունենա Հայաստանի եւ Բելառուսի գործընկերային հարաբերությունների առավել խորացման գործում: Ազգային ժողովի նախագահը նշեց, որ դեսպանի պաշտոնավարման մեկնարկը Հայաստանում համընկել է հետպատերազմական շրջանի հետ: Անդրադարձ կատարելով Արցախում ռազմական գործողությունների դադարեցմանը՝ խորհրդարանի խոսնակը նշեց, որ եռակողմ հայտարարության լիակատար կյանքի կոչման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի ադրբեջանական կողմը օր առաջ վերադարձնի բոլոր ռազմագերիներին եւ այլ գերեվարված անձանց: Միրզոյանը համոզմունք հայտնեց, որ պաշտոնական Մինսկը այս հարցի կապակցությամբ կունենա իր միանշանակ տեսակետը եւ կփորձի նպաստել ռազմագերիների շուտափույթ վերադարձին:
Դեսպան Կոնյուկը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, հավաստիացրեց, որ պատրաստ է ներդնել բոլոր ուժերը ի նպաստ հայ-բելառուսական հարաբերությունների խորացման: Նա կարեւորեց Արցախում  կրակի դադարեցման պայմանավորվածության պահպանումը եւ հավաստիացրեց, որ Բելառուսը պատրաստ է ներդնել իր ջանքերը՝ աջակցելու ռազմագերիների վերադարձին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների միջեւ փոխգործակցության ակտիվացման վերաբերյալ հարցեր:

Ararat Mirzoyan Receives Ambassador of Belarus to Armenia Alexander Konyuk
On February 23, the RA NA President Ararat Mirzoyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to Armenia Alexander Konyuk.
Congratulating the Ambassador on his appointment, the NA President expressed confidence that the Ambassador would have his contribution to the further deepening of the partnership relations between Armenia and Belarus. The President of the National Assembly noted that the launch of the Ambassador’s tenure coincided with post-war period. Touching upon the suspension of the military actions in Artsakh, the Speaker of Parliament has noted that for completely calling into life the tripartite statement it is necessary that the Azerbaijani side would urgently return all prisoners of war and other captive persons. Mirzoyan expressed conviction that on this occasion the official Minsk would have its equivocal viewpoint and would try to promote the urgent return of prisoners of war.
Expressing his gratitude for reception, Ambassador Konyuk has assured that he is ready to use all his forces for deepening of the Armenian-Belarusian relations. He has highlighted the maintenance of the ceasefire agreement in Artsakh and that Belarus is ready to make all its efforts, supporting Armenia for the return of prisoners of war.
During the meeting the sides discussed issues on activation of cooperation between the parliamentarians of two countries both on bilateral and multilateral platforms.